Szkoła Podstawowa nr 11 w Zgierzu może się poszczycić trwającą ponad pół wieku historią.
31 sierpnia 1959 roku odbyło się pierwsze, historyczne posiedzenie Rady Pedagogicznej, a pierwsi uczniowie zasiedli w ławkach szkolnych w listopadzie tegoż roku. Pierwszych 56 absolwentów opuściło szkołę 24 czerwca 1962 roku.
15 września 1962 roku szkoła otrzymała imię Marcellego Nowotki.
W latach sześćdziesiątych do szkoły uczęszczało najwięcej uczniów, w systemie trzyzmianowym uczyło się 1280 dzieci. Ta liczba zmniejszyła się dopiero w latach osiemdziesiątych.
Ważnym wydarzeniem w życiu placówki były pierwsze wybory do Samorządu szkolnego, które odbyły się w połowie lat siedemdziesiątych. W tej dekadzie, w 1976 roku, szkoła otrzymała sztandar, zakupiony ze składek zebranych wśród społeczności szkolnej. Swój sztandar otrzymał też szczep ZHP działający w szkole.
1 września 1990 placówka zmieniła swoją nazwę – zrezygnowała z patrona.
2 września 1992 szkoła stała się jednostką samorządową, prowadzoną przez Miasto Zgierz.
22 maja 2010 roku szkoła uroczyście świętowała swoje 50-lecie.
W ciągu długiej historii na czele szkoły stali kierownicy, dyrektorzy oraz ich zastępcy:
Szkoła Podstawowa nr 11 w Zgierzu od początku swego istnienia aż do chwili obecnej mieści się w tym samym budynku, który przez lata przechodził swoistą metamorfozę, był unowocześniany i remontowany. Nasza placówka jest szkołą kameralną, co przekłada się na niemalże rodzinne relacje panujące w naszej szkole.
Obecnie w naszej „jedenastce” uczy się 326 uczniów. W sześciu oddziałach edukacji wczesnoszkolnej uczy się 116 małych odkrywców szkolnej rzeczywistości, natomiast do dziesięciu oddziałów klas IV-VIII uczęszcza 210 uczniów. W naszej szkole funkcjonuje także oddział przedszkolny, do którego uczęszcza 24 dzieci. Dzieci z oddziału wspólnie ze swoimi nauczycielkami wychowania przedszkolnego uczą się wielu pożytecznych rzeczy, które ułatwią im prawidłowe funkcjonowanie w klasie pierwszej oraz uczestniczą w licznych zabawach edukacyjnych, projektach, warsztatach i wycieczkach.
Przy szkole działa Rada Rodziców, która bardzo aktywnie wspiera funkcjonowanie placówki. Dzięki Rodzicom naszych uczniów i aktywnej pomocy Rady Rodziców realizujemy wiele działań służących nie tylko naszej szkolnej społeczności. Samorząd Szkolny funkcjonujący w naszej szkole wykazuje się wieloma inicjatywami.
Uczniowie naszej „jedenastki” mają dobre warunki do nauki, realizacji swoich zainteresowań, pasji i zajęć sportowo-rekreacyjnych. Do dyspozycji dzieci są dobrze wyposażane sale lekcyjne, sala gimnastyczna, sala korekcyjna, sala zabaw, ogólnodostępny plac zabaw - strefa OSA oraz dwa boiska zewnętrzne, w tym jedno zmodernizowane w ramach realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego oraz bieżnia zakończona skocznią w dal. Dzieci mogą korzystać z centrum multimedialnego w Bibliotece Szkolnej wyposażonego w komputery z dostępem do Internetu, a księgozbiór biblioteki jest wciąż wzbogacany o nowe pozycje książkowe. Uczniowie mogą korzystać ze świetlicy szkolnej, gdzie pod opieką pracujących tam wychowawców miło spędzają czas, uczestniczą w grach i zabawach.
Nasi uczniowie podczas wielu godzin spędzanych w szkole mogą liczyć na pyszne i zdrowe posiłki przygotowywane w naszej kuchni.
W szkole funkcjonuje także gabinet pani pielęgniarki, która służy pomocą wszystkim potrzebującym.
Dbamy nie tylko o rozwój edukacyjny naszych uczniów, dlatego organizowane są liczne koncerty muzyczne, warsztaty rozwijające, wycieczki, wyjazdy do kina i teatru. Dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania uczestnicząc w zajęciach chóru „Tęczowe nutki”, koła plastycznego, zajęciach szachowych, sportowych: „Lekkoatletyka dla każdego”, "Mały Mistrz", "Aktywna Szkoła do Kwadratu". Dzięki temu nasi uczniowie osiągają liczne sukcesy w konkursach i zawodach sportowych.
W naszej szkole dbamy o rozwój biologiczny, poznawczy, emocjonalny, społeczny i moralnych naszych podopiecznych. Kreujemy młodych ludzi otwartych na wiedzę i świat, ludzi gotowych sprostać wymaganiom współczesnej cywilizacji. Kierujemy się zasadą: dobro naszych uczniów dobrem nadrzędnym, dlatego w codziennej pracy bliskie są nam słowa: