Pedagog szkolny zajmuje się m.in. badaniem i diagnozowaniem indywidualnych potrzeb edukacyjnych i rozwojowych uczniów; określaniem predyspozycji, uzdolnień i zainteresowań uczniów w celu znalezienia przyczyn trudności w funkcjonowaniu i nauce; diagnozą sytuacji wychowawczych w placówce, aby efektywnie rozwiązywać problemy uczniów, które blokują ich pełny udział w życiu szkoły; podejmowaniem działań mających na celu profilaktykę uzależnień; podejmowaniemi prowadzenie interwencji, a także działań mediacyjnych w sytuacjach kryzysowych; pracą z uczniami z zaburzeniami rozwojowymi; zapobieganiem pojawianiu się zaburzeń zachowania u uczniów; współpracą z nauczycielami i rodzicami w rozwijaniu możliwości, uzdolnień i predyspozycji uczniów, rozpoznawaniu potrzeb uczniów, określaniu źródeł niepowodzeń edukacyjnych, a także analizowaniu barier utrudniających funkcjonowanie w placówce; prowadzeniem zająć z doradztwa zawodowego dla uczniów klas VII i VIII.
Godziny pracy:
poniedziałek – piątek: 8:00 – 12:00
Doświadczony nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Od 35 lat związana z naszą placówką, a od 9 lat również jako logopeda. Doświadczenie zawodowe w zakresie logopedii zdobywała pracując 3 lata jako logopeda w Ośrodku Wczesnej Interwencji przy PSONI Koło w Zgierzu, prowadząc terapię dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Przez rok była logopedą w przedszkolu z oddziałami integracyjnymi w programie Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka. Od 2015 r. jest logopedą w naszej szkole. Prowadzi z dziećmi indywidualną terapię dostosowaną do każdego dziecka, ściśle współpracując zarówno z wychowawcami klas, w których uczą się dzieci objęte terapią, jak i z ich rodzicami oraz psychologiem szkolnym.
Od 1 września 2022 roku w szkołach ogólnodostępnych i przedszkolach pracował będzie pedagog specjalny. Stanowisko to będzie funkcjonowało obok dotychczasowych tj. pedagoga, psychologa, logopedy, terapeuty pedagogicznego oraz doradcy zawodowego.
Pedagog specjalny będzie realizował następujące zadania:
Jest psycholożką i psychoterapeutką. Pracuje z dorosłymi od 2007 roku, .a z dziećmi i młodzieżą od 2009 roku.
Doświadczenie zawodowe zdobywała w Pracowni Psychologicznej Sztabu Wojskowego, Poradni Zdrowia Psychicznego, Wydziale Wspierania Rodzinnej Pieczy Zastępczej MOPS i kilku innych miejscach. W ramach praktyki terapeutycznej prowadzi psychoterapię online z Polakami przebywającymi za granicą.
Jako psycholog szkolny pracuje indywidualnie z uczniami oraz prowadzi warsztaty z grupami, współpracuje z nauczycielamii rodzicami. W swojej pracy korzysta głównie z podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniu (terapia SR). Bliska jest jej również metoda Porozumienia Bez Przemocy orazsposób opiekowania się dzieckiem oparty o ideę
Rodzicielstwa Bliskości.
Pielęgniarka szkolna opiekuje się dziećmi i młodzieżą w szkole oraz wykonuje szereg zadań w sprawach dotyczących bezpieczeństwa uczniów, żywienia, warunków higienicznych w placówce oraz edukacji zdrowotnej. Wykonuje testy przesiewowe (pomiary wzrostu i ciężaru ciała, bada wzrok, słuch, postawę ciała), pomaga uczniom, którzy mają problemy zdrowotne, udziela pomocy w nagłych wypadkach oraz prowadzi profilaktykę próchnicy i fluoryzację.
Godziny pracy:
poniedziałek – środa: 9:00 – 13:00